Lásku k nášmu slovenskému jazyku si žiaci III. A a III. B triedy uctili 21. februára, ktorý je vyhlásený za Medzinárodný deň materinského jazyka. Tento dátum ustanovilo UNESCO v roku 1999 a odvtedy sa slávi po celom svete. Pripomíname si ním dôležitosť vlastného jazyka, zároveň ale aj menšinových jazykov a kultúrnych čŕt malých aj väčších národov.
Hodnotu rodnej reči a materinského jazyka si v bežnom živote málokedy uvedomujeme. Pritom práve jazyk je najsilnejším nástrojom na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Naši tretiaci si
vymenili v tento deň vyučovanie v triede za zážitkové vyučovanie v Kaštieli Stropkov, kde mali celé dopoludnie školu v múzeu. Vzdelávali si tu svojho ducha, srdce, jazyk, aj ruky.
Lektorkou vyučovania bola PhDr. Mária Kotorová PhD. , ktorá je nie len archeologičkou, ale aj vynikajúcou a známou recitátorkou na Slovensku i v zahraničí. Jej cieľom bolo pútavou formou oboznámiť žiakov s vývinom slovenčiny i s jej zvukovou podobou. Žiaci mali možnosť v jej podaní vypočuť si staroslovienčinu – Proglas - bernolákovčinu, Štúrovu slovenčinu i súčasnú podobu dnešnej slovenčiny. Pani Kotorová svojím recitátorským umením dokázala vniknúť priamo do sŕdc svojich malých poslucháčov, ktorí celý čas boli úžasnými a vnímavými žiakmi. Najviac sa im páčila Štúrova slovenčina, ktorá nepoznala ypsilon, ani dvojhlásky, ľ, ä... Hatalova slovenčina s tvrdým y, ý sa im oveľa menej páčila. Kultúrne dedičstvo nášho regiónu si pripomenuli ľudovými piesňami v zemplínskom i rusínskom nárečí.
Po spoznaní histórie slovenčiny nasledovala tvorivá dielňa Ako sa písmo menilo v čase. Žiaci si na voskových tabuľkách osvojovali hlaholiku – vyrývali svoje mená, priezviská a na papieri sa pokúšali o švabach brkom a atramentom.
Po tvorivých dielňach si žiaci na prízemí kaštieľa v tzv. rytierskej sieni prezreli výstavu Irma Sztáray – dvorná dáma zo Zemplína a expozíciu Sakrálne umenie. Pani Kotorová pútavým a zaujímavým spôsobom žiakom priblížila život dvornej dámy i zbierku sakrálneho umenia, kde žiaci mali možnosť vidieť vystavené exponáty, ktoré dokumentujú aktivitu rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi v regióne Stropkova a jeho okolí. Najstarším a zároveň najcennejším dielom z hľadiska umeleckohistorického i kultúrnohistorického je neskorogotická monštrancia z roku 1527.
Po poďakovaní lektorke p. Kotorovej a príjemne strávených chvíľach v múzeu odchádzali žiaci späť do školy plní dojmov a zážitkov. V škole si vymaľovali omaľovánky sv. Cyrila a Metoda, ktoré im na výstave v triede budú pripomínať, že i vďaka ním má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a denne ho používame ako štátny jazyk.
Trieda a lavice sa zmenili aj na zbierku nazbieraných vybraných slov, ktoré si našli medzi svojimi hračkami, v mamičkinej kuchyni či v oteckovom kufríku. Žiaci si hravou formou zopakovali vybrané slová, ktoré pomenúvajú zvieratá, mestá, rieky nášho krásneho Slovenska.
Cieľom zážitkového učenia v múzeu bolo zatraktívniť vyučovací proces, vzbudiť u žiakov záujem o históriu materinského jazyka, motivovať ich k snahe prehlbovať a rozširovať vedomosti z regionálnych dejín, prehĺbiť záujem o dejiny vlastného národa i prepájať minulosť a súčasnosť.
„O jazyky – a aj o ten vlastný, materinský, sa treba starať, používať ho, opatrovať ho. Nielen v Medzinárodný deň materinského jazyka. Preto chráňme materinské jazyky, učme sa nové a zaujímajme sa o zvyky a kultúry svoje ako aj iných národov!“
Tr. učiteľky Mgr. A. Knežová, Mgr. B. Buráková