Tak ako každoročne, aj tento rok sa konal festival vedy a techniky Noc výskumníkov, no v trošku inom, ale o to pútavejšom formáte (celoeurópsky on-line priestor), súčasťou ktorého po zaregistrovaní boli aj žiaci našej školy (5.C,8.A,9.A,9.B).
Európska noc výskumníkov na Slovensku vznikla v roku 2007 so zámerom priblížiť prácu výskumníkov a inovátorov žiakom, študentom, ako aj širokej verejnosti.
Hlavný organizátor podujatia, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR, opäť pripravil bohatý a maximálne pestrý program
Mottom roka 2020 je „Veda bez hraníc“.
Tohtoročné aktivity festivalu vedy boli sústredené do online priestoru a do škôl po celom Slovensku. Program novembrovej Noci výskumníkov pozostával z online štúdia, ktoré divákom prinieslo pútavé rozhovory a prezentácie popredných slovenských vedcov.
Veľký on-line priestor bol venovaný aj prezentácii pútavých a jednoduchých pokusov z biológie, chémie a fyziky. Napr. z biológie bola ukážka, ako si aj doma môžeme jednoducho odizolovať svoju DNA zo slín alebo si kultivovať vlastné baktérie zo živnej pôdy a želatíny. Z fyziky otázky na odpovede: Viete, že veci sa môžu zjaviť vďaka vode? Guľa sa nemusí skotúľať z kopca? Lopta sa môže odraziť oveľa vyššie, ako by ste očakávali? Magnet môže padať veľmi pomaly? Na slamke sa dá trúbiť? Na vysávanie stačí len hadica?
Kúzlo? Nie, fyzika,
Súčasne s tým prebiehal online formát Science café s názvom Veda bez hraníc, kde mali návštevníci možnosť diskutovať a pýtať sa priamo vedcov a inovátorov. Ďalšou časťou Noci výskumníkov boli Vedecké cukrárne a kaviarne, kde sa diskutovalo na veľmi zaujímavé témy.
Napr. Vodík – nosič energie pre budúcnosť, Písané na hodváb: Čína od pradávna až po súčasnosť, Možnosti použitia vodíka na pohon automobilov, Prach v atmosfére – škodlivý alebo prospešný?
Súčasťou podujatia boli aj online testy z oblasti geografie, fyziky, informatiky,
chémie, biológie, Mediálnych zručností. a i, kde mohli žiaci okrem overenia si svojich vedomostí získať aj hodnotné ceny.
Naši žiaci si počínali veľmi dobre.
Po prvýkrát sme sa zúčastnili aj matematickej súťaže Attomat, ktorá bola veľmi zaujímavá a ktorej sa po prvýkrát zúčastnili aj žiaci našej školy - Juraj Tutko, Dávid Babjarčík, Róbert Front a Timur Hurný.
Výskum a inovácie sú jedným z pilierov, ktoré sú kľúčové pre budovanie a rozvoj vedomostnej spoločnosti a z tohto dôvodu je potrebné venovať dostatočnú pozornosť ich prezentácii a poukazovať na úspechy vedcov, ktoré majú dopad aj na náš každodenný život. Okrem toho je potrebné inšpirovať a motivovať mladých ľudí vo formatívnom veku k tomu, aby sa o vedu a skúmanie aktívne zaujímali a tým podporovať štúdium STEM odborov na Slovensku. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa aktívne zúčastnili tohto podujatia, ktoré malo veľmi pozitívny ohlas u žiakov.
Už sa tešíme na ďalšie takéto podujatie.
Ing. Michal Jancura