V piatok 22. novembra si žiaci 3. ročníka ZŠ Mlynská v Stropkove pod vedením svojich triednych učiteliek: Mgr. A. Knežovej, Mgr B.Burákovej a Mgr. A.Babjarčíkovej spolu s mnohými ďalšími účastníkmi spomienkovej slávnosti pripomenuli tragédiu spred 75- tich rokov, ktorá sa odohrala v obci Tokajík. Zástupcovia štátnej správy, armády, samospráv, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), miestni, ako aj obyvatelia okolitých obcí a predstavitelia rôznych delegácií za sprievodu dychovej hudby položili vence a kytice vďaky tridsiatim dvom obetiam tohto strašného fašistického masakru. Spomienkové stretnutie sa konalo pri miestnom pamätníku s názvom Návrat do vypálenej obce, kde sú pochované obete fašistického vyčíňania. I naši žiaci si spoločne s Folklórnou skupinou Stropkovčani uctili Tokajícku tragédiu s pietou a úctou i vencom vďaky, ktorý žiaci spoločne s učiteľkou položili k hrobom obetí.
Podľa starostky obce Jany Medvecovej v nedeľu 19. novembra 1944 obec Tokajík obkľúčilo približne 200 nemeckých vojakov. Pri miestnom chráme zhromaždili chlapov s tým, že idú kopať zákopy. Asi kilometer za dedinou ich postavili do trojstupu a prečítali rozkaz, ktorý znel: Za pomoc a podporu partizánov budete na mieste zastrelení. Dvaja z nich Andrej Stropkovský a Michal Medvedz prežili. Po obetiach zostalo 16 vdov a 67 sirôt. Nasledujúceho dňa po masakri nacisti obec vypálili a vydrancovali, ženy a deti rozohnali.
Pred slávnostným spomienkovým stretnutím žiaci navštívili Múzeum Tokajíckej tragédie, ktoré približuje udalosti, ktoré sa stali počas II. sv. vojny, prezreli si vystavené exponáty a i televízny dokument o Krvavej nedeli v Tokajíku. Z výstavy zachovaných fotografií a obrazov sa žiaci dozvedeli o živote v obci pred Krvavou nedeľou a zároveň mali možnosť vidieť i zaujímavú výstavu Tokajícka tragédia v umení. Pred budovou múzea chlapcov veľmi zaujala prezentácia Ozbrojených síl SR.
Žiaci sa v múzeu veľa dozvedeli o histórii malebnej obce Tokajík, ale i o hrôzach vojny, jej dôsledkoch a zbytočnosti. Verím, že prežitý deň v Tokajíku pomohol žiakom lepšie spoznať hrôzy druhej svetovej vojny a začnú si viacej ceniť hodnoty prítomnosti, lebo za našu budúcnosť položili životy nie len vojaci, ale aj mladí ľudia, nevinné deti i starší ľudia.
Bože náš, nedopusť už nikdy viac, prežiť hrôzy vojny takej zas!
Mgr. Anna Knežová