Aj tento rok v marci, hoci netradične, sme sa na literatúre venovali knihám a čitateľským aktivitám. Siedmaci si vytvorili vlastné obaly na prečítané knihy a pokúsili sa knihu predať na triednom veľtrhu, spolu so šiestakmi si vyskúšali populárne únikové online hry- ESCAPE ROOMS, piataci prevetrali domáce knižnice hrou BINGO a zahrali si online bábkové divadlo. Knihy sme nie len čítali, ale aj sa s nimi zabávali. BP
Udialo sa
Udialo sa ...
"Marec, poberaj sa - kniha!" (D. Hevier)
- 31. 3. 2021
- 33
Robo Front z 9.B boduje na prírodovedných súťažiach
- 29. 3. 2021
Naša škola sa aktívne zapája do rôznych olympiád, súťaží a projektov. Žiakov, ktorí radi súťažia, neodradili ani zmeny, ktoré sú spojené so súčasnou nepriaznivou pandemickou situáciou. Súťaží sa online. K takýmto žiakom patrí aj mimoriadne nadaný a talentovaný deviatak Róbert Front, ktorý sa aj v tomto školskom roku zapojil do mnohých súťaží v predmetových olympiádach, kde dosiahol vynikajúce umiestnenia. Zúčastnil sa a bol úspešný v okresnom kole dejepisnej olympiády , na krajskom kole bol úspešným riešiteľom; zúčastnil sa okresného kola geografickej olympiády, kde bol taktiež úspešným a postupuje na krajské kolo. V polovici marca sa zúčastnil okresného kola chemickej olympiády, aj okresného kola fyzikálnej olympiády a aj napriek tomu, že náš okres túto súťaž neorganizoval. A opäť bodoval. V oboch súťažiach získal prvé miesta s postupom na krajské kolá. V tom istom čase sa zúčastnil súťaže Čo vieš o hviezdach, kde je už niekoľkoročnou stálicou. Aj tam sa mu darilo a z tretieho miesta, ktoré získal, postúpi opäť na krajskú súťaž. Robo je dôkazom toho, že aj online sa dá študovať a vzdelávať sa.
Blahoželáme mu a budeme mu držať palce na krajských kolách a v ďalšom štúdiu, zaslúži si to! Tešíme sa z úspechov nášho žiaka a môžeme si do budúcna len želať, aby takýchto žiakov, ktorí šíria dobré meno našej školy, bolo čo najviac.
Ing. Zajtková, Mgr. Vašková
VEĽKÁ NOC na ZŠ MLYNSKÁ
- 25. 3. 2021
- 51
Každý rok sa na našej škole v čase blížiacich sa veľkonočných sviatkov koná výtvarná súťaž na tému „VEĽKÁ NOC“. Cieľom súťaže je, aby deti výtvarne stvárnili svoju vlastnú predstavu o tom, ako a s kým by najradšej strávili tieto sviatky jari. Túto výtvarnú súťaž organizovalo Centrum voľného času v spolupráci so školskými klubmi detí v čase od 22.3. - 26.3.2021. Do tohto zápolenia sa zapojili takmer všetci žiaci I. stupňa ZŠ. Súťaženie o najkrajšie zobrazenie veľkonočných sviatkov bolo veľmi kreatívne. Deti vystrihovali, lepili, kreslili, maľovali, farebnými pastelkami zdobili kraslice, jarné kvety, zajačikov, kuriatka, ...
Aktivity detí počas celého týždňa nás presvedčili o tom, že ich kreativita a nadšenie nemalo konca. A aj toto je jedna z ciest, ako v deťoch rozvíjať ich fantáziu.
Všetky práce boli zaujímavé, výnimočné a originálne. Víťazi obdržali vecné ceny a diplomy. Všetci zúčastnení žiaci boli odmenení sladkosťami.
Ako sme si vyrobili maňušky
- 24. 3. 2021
- 5
Žiaci 5.c triedy si vyrobili maňušky na hodinu literatúry. Samozrejme, niektorým pomáhali mamky aj babky. Ale výsledok je pekný.
Prírodoveda v 4. c trochu inak
- 23. 3. 2021
- 2
Výchova k manželstvu a rodičovstvu je prierezovou témou, ktorá je zapracovaná do jednotlivých predmetov výchovno-vzdelávacieho procesu. Žiaci základnej školy tak získavajú potrebné informácie pre svoj budúci partnerský a neskôr manželský život. Pri zisťovaní životných hodnôt žiakov je práve túžba po plnohodnotnej rodine na prvom mieste. Preto príprava na rodinný život je tak isto dôležitá, ako príprava na budúce povolanie.
Rodina je miesto, kde život začína a láska nikdy nekončí.
Žiakov 4. c triedy dlho očakávaná téma o rodine, rozmnožovacej sústave a vývinových obdobiach človeka veľmi zaujala. Na hodinách prírodovedy so zatajeným dychom počúvali, so záujmom sa pýtali, živo diskutovali a vyskúšali si tiež starostlivosť o novorodeniatko. Najprv dievčatá doniesli všetko potrebné, potom chlapcom všetko vysvetlili a predviedli. Prezliekanie, kŕmenie aj prebaľovanie naši šikovní chlapci hravo zvládli. Veľmi milo nás prekvapili. Veď posúďte sami...
Mgr. Babjarčíková
Aktivity v 1.C
- 23. 3. 2021
- 10
Nebudeme písať dlhé básne, fotky za nás opíšu to krásne.
V triede sa zabávame a darčeky k MDŽ vyrábame.
Veľká noc je už za dverami, a preto tvoríme našimi rúčkami.
Aby aj hlavička rozmýšľala, na matematiku si zajkov pozvala.
Aj vodu si vážiť máme, tým si Svetový deň vody aktivitou pripomíname.
Žiaci 1.C a tr. uč. T. Vojčíková
22. marec Svetový deň vody
- 23. 3. 2021
- 2
Kto vie čo si voda také sama sebe rozpráva
Na ceste svojej v dlhej životnej to púti,
keď prekážky zemské, tak ťažké, zdoláva,
Či za skupenstvom svojim niekde sama smúti.
Touto strofou z básne, v oblečení farby vody v prírode a dúškom vody z vodovodu si žiaci 4.B triedy pripomenuli Svetový deň vody.
Tento deň je jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti. V súčasnosti ešte stále žije viac ako miliarda ľudí bez prístupu k bezpečnej vode – ich domácnosti, školy, pracoviská, farmy, továrne zápasia, aby prežili a prosperovali.
Každý jeden z nás môže urobiť jednoduchý krok, ktorý bude mať pre planétu a prírodu veľký význam. Napríklad- neplytvať vodou.
A nezabúdajme: Najlepším nápojom sa uhasenie smädu je pitná voda z vodovodu.
Dobrá studňa v suchu vodu dáva, dobrý priateľ v núdzi sa poznáva (slov. príslovie).
Žiaci 4.B a tr. uč. B.Burákovou
Svetový deň Dawnovho syndrómu a Svetový deň vody v 3.c
- 22. 3. 2021
21. marec je Svetový deň Downovho syndrómu. Aj my sme prijali ,,Ponožkovú výzvu,, a obuli sme si ponožky rôznej farby na znak sympatie voči týmto ľuďom. Mnohí z nás si už zakúpili ponožky Dedoles, aby tak podporili a viac zvýšili povedomie o ľuďoch s downovým syndrómom. Uvedomili sme si, že byť odlišný je normálne.
22. marec je Deň vody a sa spája s heslom - Vážme si vodu! Bez vody by nebol život na Zemi. Krátkou prezentáciou sme si pripomenuli čo už o vode vieme a zároveň sme sa naučili to, čo sme ešte nevedeli. Vedomosti sme si hneď overili v kvíze o vode. Kvapka vody na tričku nám pripomína aká je voda pre nás dôležitá.
Triedna uč. a žiaci 3.c
22. MAREC - Svetový deň vody v 2.C
- 22. 3. 2021
Dňa 22.marca 2021 sme si v 2.C pripomenuli rôznymi aktivitami SVETOVÝ DEŇ VODY. Počas vyučovania sme sa o vode rozprávali, prezerali si krátke videá či prezentácie. Prostredníctvom zadaní získavali ďalšie nové informácie a riešili úlohy v pracovných listoch. Našou poslednou úlohou bolo vytvoriť z papiera vlastné kvapky vody, ktoré sme si nalepili na fľaše s vodou.
Tento významný SVETOVÝ DEŇ VODY sa nám veľmi vydaril a dnešný vyučovací deň bol vďaka nemu netradičný. Presvedčili sme sa, že aj keď sa nám zdá voda taká obyčajná, predsa je vzácna a dôležitá pre život.
Žiaci 2.C a tr.uč. A.Vidiščáková
„Ponožková výzva“
- 22. 3. 2021
- 5
21. marec sa spája so Svetovým dňom Downovho syndrómu. V tento deň sa na znak oslavy jedinečnosti každej ľudskej bytosti nosia dve rozdielne ponožky. „Ponožková výzva“ je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším, zaujímavejším a inšpirujúcim. Spontánna radosť z maličkostí, bezprostredné objatia a prejavy emócií, to je len malý úlomok toho, čím nás ľudia s DS vedia inšpirovať. Sú veľkým prínosom pre spoločnosť. Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu preto, lebo chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21. 3. je taktiež symbolický, pretože ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Namiesto dvoch ich majú až tri. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. chromozómu. Táto krásna myšlienka oslovila aj žiakov našej školy. Žiaci štvrtého ročníka si priniesli do školy pestrofarebné ponožky a tak sa zapojili do výzvy. Ukázali, že majú naozaj obrovské srdce.
Ďakujeme ♥
Inkluzívny tím : Mgr. Jana Valentejová, Mgr. Andrea Gajdošová, Ing. Mária Jankaničová, Mgr. Alexander Skala
ZÁPIS 2021
- 12. 3. 2021
Dôležité informácie súvisiace so zápisom nájdete v priloženom usmernení MŠVVaŠ SR:
Spisovateľka Gabriela Futová písala žiakom 4.B triedy
- 19. 3. 2021
- 3
Vonku pofukuje vietor, vzduchom sa šíri vôňa jari. Už počuť bzukot včiel a šepot tečúcej vody, z pod topiaceho sa snehu vykúkajú prvé snežienky. Je tu jar. Čas, ktorý považujeme za akýsi symbol znovuzrodenia po dlhých zimných mesiacoch. S príchodom jari sme viac pozitívni a aktívnejší. Máme prvý jarný mesiac- marec, ktorý sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobia, kedy sa príroda opäť prebúdza k životu a kvitne v plnej svojej kráse, ale aj s knihami. V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľudom. My dnes vieme, že knihy sú skvelé, a patria do rúk všetkým. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú naše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi a parádne si pri nich oddýchneme. Touto múdrosťou sa riadia aj žiaci 4.B triedy, ktorí sa rozhodli vo februári napísať krásny pozdrav skvelej detskej spisovateľke Gabriele Futovej pri príležitosti jej životného jubilea. Pani spisovateľku to veľmi potešilo a žiakom odpísala:
Dobrý deň, milá pani učiteľka Bronka a deťuchy,
ďakujem veľmi veľmi pekne, urobili ste mi fakt veľkú radosť.
Aj Vám prajem všetko len to najlepšie.
Krásne dni a ešte raz ďakujem a všetkých pozdravujem :)
Gabriela Futová
Žiakov potešil krásny pozdrav a prijali aj pozvanie na jej online besedu, ktorá sa uskutočnila 2. marca 2021 o 10:00 h na facebookovej stránke Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove.
Pretože na našej škole je každá trieda perfektne vybavená technikou, nebol to žiaden problém. S radosťou a očakávaním sa vo svojich triedach zúčastnili online besedy aj žiaci 4. A a 4. B triedy so svojimi triednymi učiteľkami A. Knežovou a B. Burákovou. Beseda žiakov zaujala, dozvedeli sme sa veľa nových vecí o pani spisovateľke, ktorá napísala už 25 kníh pre deti a oslávila ďalšie výročie, a to 20. výročie písania kníh. Pri tejto príležitosti pani spisovateľka v závere besedy dostala tortu, ktorú jej s veršovaným blahoželaním odovzdal Valentín Šefčík autor poézie pre deti a mládež.
Sme veľmi radi, že sme sa mohli stretnúť s našou obľúbenou spisovateľkou aj v online priestore v prešovskej knižnici.
Mgr.B. Buráková spolu so svojimi žiakmi 4.B triedy
Náučné a zábavné schody na ZŠ Mlynská Stropkov
- 18. 3. 2021
Ôsmaci hľadajú ťažisko
- 18. 3. 2021
- 9
Ôsmaci na online hodinách fyziky tentoraz skúmali a hľadali ťažisko rôznych telies- pera, metly, vidličky, skladali domčeky z karát. Prišli nato, že ťažisko môže byť aj mimo telesa. A čo to ťažisko je? Ťažisko je pôsobisko gravitačnej sily pôsobiacej na teleso – zrozumiteľnou rečou – ak chceme, aby nejaký predmet ,teleso bolo v stabilnej polohe, musíme ho podoprieť, chytiť v ťažisku. Väčšinou je tam, kde je teleso ťažšie. Nájdenie ťažiska však vyžaduje maximálne sústredenie a trpezlivosť, ale aj tak sa im to podarilo a ako vidno, niektorých aj zabavilo.
Vašková A.
Usmernenie k používaniu rúšok a respirátorov v školách
- 17. 3. 2021
2% dane pre OZ ROZLET
- 11. 3. 2021
Školské kolo biologickej olympiády kategória D.
- 17. 3. 2021
Dňa 11.3.2021 sa za účasti 28 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády v kategórií D. Online formou prostredníctvom aplikácie edupage žiaci riešili celkovo 20 testových otázok z praktickej a teoretickej časti. Najúspešnejšou riešiteľkou sa stala Glusová B. (6.B), na druhom mieste sa umiestnila Šturáková V. (7.C).
Všetkým účastníkom ďakujeme za účasť a snahu ukázať svoje vedomosti z biológie. Blahoželáme úspešným riešiteľom a postupujúcim žiačkám prajeme veľa úspechov v okresnom kole.
Mgr. Patrik Alexík
2.C a Marec mesiac knihy s Gabrielou Futovou
- 15. 3. 2021
Mesiac marec spájame s príchodom jari. Tento mesiac nesie ešte jeden pekný prívlastok – MESIAC KNIHY. Aj keď tento sviatok už mnohí nevnímajú tak intenzívne, u nás v 2.C triede to bolo presne naopak! Pripomenuli sme si ho príjemným posedením v školskej knižnici, pretože s knihami sa stretávame nielen v škole, ale od útleho detstva aj v rodine.
Práve dnes, v dobe informačných technológii, patrí kniha k najlepším priateľom človeka a mnohí z nás ju uprednostnia aj počas trávenia voľných chvíľ mimo školy. A preto pri príležitosti krásneho životného jubilea slovenskej spisovateľky GABRIELY FUTOVEJ, ktoré oslávila 23. februára, sme sa stretli v školskej knižnici a svoju lásku ku knihám sme prejavili zaujímavou besedou. Prostredníctvom vyrobeného posteru, na zhotovení ktorého sa podieľali všetci žiaci triedy, sme sa oboznámili so životom spisovateľky Gabriely Futovej. Okrem zhotoveného spoločného diela sa žiaci zahrali na ,,reportérov,, a ,,vyspovedali,, spisovateľku G. Futovú. Úlohy spisovateľky sa zhostila triedna učiteľka a na všetky zaujímavé otázky hľadala odpovede na internete.
Pevne veríme, že sa nám v budúcnosti podarí zorganizovať aj interview so skutočnou spisovateľkou, ak nie osobne, tak možno on-line. J
Žiaci 2.C a tr. uč. Mgr. Aurélia Vidiščáková
Marec - mesiac knihy – Týždeň slovenských knižníc
- 13. 3. 2021
- 66
V mesiaci marec v týždni slovenských knižníc mali žiaci našej školy možnosť viac ako inokedy nadviazať priateľstva s najväčšími géniami literatúry, poznávať minulosť, ktorú neprežili, zoznamovať sa s krajinami, v ktorých nikdy neboli. To všetko sa udialo prostredníctvom rôznych aktivít., ktoré boli zorganizované pri príležitosti mesiaca knihy v školskej knižnici. Celé dopoludnia žiaci strávili v knižnici, kde na nich čakali rôzne rozprávkové bytosti. Zaujímavé dopoludnia boli vyplnené rôznymi hrami a súťažami a množstvom zaujímavých otázok a odpovedí. Stretnutie s knihou bolo žiakom ponúknuté zaujímavou a hravou formou. Žiakom sa podujatia veľmi páčili. Ocenili najmä vtip a originalitu zdramatizovaných príbehov a pod.
Kladný vzťah ku knihe je na našej škole žiakom sprostredkovaný organizovaním rôznych aktivít, ktoré pre nich zabezpečuje školská knižnica v spolupráci s Mestskou knižnicou. Aktívna účasť na mnohých zaujímavých akciách znamená pre deti nielen obohatenie ich obzoru, ale aj získanie nových vedomosti a zručnosti.
Kreatívne online vyučovanie na ZŠ Mlynská Stropkov
- 11. 3. 2021
- 8
Matematika a fyzika v podmienkach dištančného vzdelávania
Pandémia koronavírusu zasiahla do života ľudí na celom svete. Aj v našej republike spôsobila obrovské zmeny na všetkých úsekoch života. Aj v školstve už takmer jeden rok prebieha netradičný výchovnovzdelávací proces, ktorý predstavuje dištančné vzdelávanie. Žiaci aj učitelia sa museli prispôsobiť novým podmienkam, keďže vzdelávanie neprebieha v škole, ale v domácom prostredí.
Bez dlhšej prípravy sa pedagógovia a žiaci ZŠ Mlynská síce ocitli v neľahkých podmienkach distančného vzdelávania, ale vďaka kreativite, ochote a trpezlivosti pedagógov i žiakov sme tento prechod z prezenčného vzdelávania veľmi dobre zvládli.
Pred nástupom na dištančné vzdelávanie sme v škole realizovali pre učiteľov a žiakov školenie na tému ,,Ako zvládnuť vyučovanie z domu prostredníctvom aplikácie Cisco Webex,,. Spomedzi ponúkaných možností, v ktorých sme hľadali najlepšiu formu komunikácie so žiakmi z domáceho prostredia, sa nám ako najúčinnejšie javilo online vzdelávanie prostredníctvom internetu a zvolili sme pre tento druh vzdelávania aplikáciu Cisco Webex. Dištančné vzdelávanie cez internet je atraktívna forma vzdelávania využívajúca moderné informačné a komunikačné technológie na edukačné ciele. V tejto neľahkej dobe používaním digitálnych technológií sa snažíme dostať učivo k žiakom, upevniť ho, ale zároveň aj overiť ich vedomosti. Pre žiakov a učiteľov je to nová skúsenosť. Distančné vzdelávanie síce v plnom rozsahu nenahradí prezenčné vyučovanie, ale našou snahou je ho čo najviac využiť. Učiť sa na diaľku znamená zvládnuť učivo samostatne, bez účasti pedagóga a žiaka na tradičnej vyučovacej hodine.
Pedagógovia ZŠ Mlynskej sa pokúšajú vnášať do distančného vzdelávania všetkých predmetov prvky, ktoré majú byť pre žiakov predovšetkým atraktívne a príťažlivé.
A ako vyzeralo dištančné vzdelávanie predmetov matematika a fyzika ? Posúďte sami.
Počas zimného obdobia sme ponúkli žiakom, aby vo voľnom čase postavili doma snehuliakov a zadali sme im úlohy na upevnenie poznatkov nielen z matematiky, fyziky ale i ďalších predmetov v rámci upevňovania medzipredmetových vzťahov.
Žiaci mali vypočítať: koľko snehových gúľ bolo použitých na stavbu snehuliakov, aká bola ich hmotnosť, aká bola priemerná hmotnosť snehových gúľ resp. snehuliakov, koľko gombíkov majú snehuliaci a ich hmotnosť, aká bola teplota vonku pri stavaní snehuliakov, ako vyzerala v ten deň obloha, ako sa mení tvar snehuliaka pri oteplení, pri akej teplote sa začnú snehuliaci roztápať, aké geometrické tvary môžeme pozorovať, ako sa da vypočítať objem snehuliaka, ako vypočítať objem snehuliaka vytvoreného z gúľ alebo zo snehových kvádrov – „ kvadratický snehuliak“ a podobne. Boli sme milo prekvapení s akou vervou sa niektorí žiaci pustili do zadaných úloh a tento netradičný spôsob vyučovania pri stavbe snehuliakov zvládli. Aktívni žiaci boli samozrejme odmenení známkou, jednoznačne jednotkou.
Veríme, že každodenná tvorivá komunikácia so žiakmi aspoň takýmto spôsobom, prostredníctvom online vyučovania, nám pomôže prekonať túto neľahkú dobu a dúfame, že čoskoro sa stretneme na prezenčnom vyučovaní v škole.