Od roku 1966 si svet každý rok 8.septembra pripomína Medzinárodný deň finančnej gramotnosti. V tento deň si zdôrazňujeme, prečo je dôležité rozumieť peniazom, vedieť ich zarobiť, ale aj naučiť sa ako šetriť, investovať a ako chrániť svoj majetok. Pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti sme celý týždeň venovali vzdelávacím aktivitám a činnostiam s touto problematikou. Žiaci si finančnú gramotnosť osvojovali a zdokonaľovali pri týchto činnostiach:
1. PRÍSLOVIA A POREKADLÁ
Za málo peňazí málo muziky.
Bez práce nie sú koláče.
Čas sú peniaze.
Za korunu by si dal aj koleno vŕtať.
Babka k babce, budú kapce.
Príslovia a porekadlá si žiaci na hodinách slovenského jazyka podrobne vysvetlili a na výtvarnej výchove aj nakreslili.
2. ČO SA DÁ KÚPIŤ ZA 5 EUR?
Žiaci pracovali samostatne, neskôr aj v skupinách. Napísali na papier zoznam vecí, ktoré si môžu kúpiť za 5 eur. Hľadali možnosti ako rozmeniť 5 – eurovú bankovku na drobné mince.
3. PREČO JE POTREBNÉ ŠETRIŤ?
Žiaci sedeli v kruhu a rozprávali sa o tom, na čo všetko sa dá šetriť a ako. Akú sumu by dokázali ušetriť z vreckového.
4. VRECKOVÉ
Žiaci sa vzájomne rozprávali o sume , ktorú dostávajú ako vreckové. Hovorili o tom, na čo peniaze míňajú, či je ich vreckové postačujúce, prípadne, či sa dá z tejto sumy niečo ušetriť.
5. AKTIVITA RODINA
Žiaci pracovali individuálne. Napísali si zoznam položiek, na čo všetko potrebuje rodina peniaze. Po vzájomnom prečítaní svojich zoznamov poukázali na dôležité položky – potraviny, elektrina, voda, splácanie pôžičiek,...
Žiaci si svoje vedomosti, zručnosti a skúsenosti s peniazmi rozvíjali pomocou rôznych zaujímavých aktivít, počítaním bankoviek a mincí, nakupovaním, platením v reštaurácii, používaním bankomatovej karty, hľadaním mincí, kreslením prísloví a porekadiel a najmladší školáci prváci hraním pexesa.
Veríme, že takýto týždeň obohatil žiakov o nové zážitky, vedomosti a zručnosti, ktoré určite využijú v každodennom živote.
Dana Džupinová, Michal Jancura
koordinátori finančnej gramotnosti