Riaditeľstvo ZŠ Mlynská Stropkov oznamuje, že vyplácanie cestovného za 1-2/2020 sa RUŠÍ až do odvolania. Rodičia budú včas informovaní o náhradnom termíne.
Udialo sa ...
OM - FUTSAL CUP žiakov ZŠ
- 10. 3. 2020
- 14
Dňa 27. februára 2020 ZŠ Mlynská bola organizátorom okresných majstrovstiev vo futsale žiakov ZŠ – FUTSAL CUP – VI. ročník. Zúčastnili sa 4 školy ( družstvá ): CZŠ sv. Petra a Pavla, ZŠ Hrnčiarska, ZŠ Konštantínova a ZŠ Mlynská. Družstvá tvorilo 10 hráčov + 1 vedúci. Súťaž sa hrala podľa pravidiel sálového futbalu. Hralo sa spôsobom každý s každým ( 6 zápasov ).
Víťazné družstvá obdržali diplomy a poháre. ZŠ Mlynská sa zúčastní krajského kola, ktoré sa uskutoční 10. marca v Prešove. Cieľom týchto majstrovstiev bolo motivovať deti k pravidelnej športovej činnosti a pomáhať im pri formovaní zdravého životného štýlu ako prevencii proti negatívnym javom v spoločnosti. Najlepším blahoželáme a všetkým súťažiacim vyjadrujeme pochvalu za slušné športové zápolenie.
Vyhodnotenie súťaže: 1. miesto – ZŠ Mlynská Stropkov
2. miesto – ZŠ Hrnčiarska Stropkov
3. miesto – ZŠ Konštantínova Stropkov
Školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín
- 10. 3. 2020
Dňa 10.3.2020 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín - II. a III. kategória. Aj tento rok si žiaci svojím umeleckým prednesom a zaujímavými ukážkami získali porotu i svojich spolužiakov. A porota v zložení Mgr. Cimbalová, Mgr. Poláková a Mgr. Nemcová nakoniec rozhodla takto:
Poézia
II. kategória
1. miesto - Adam Vidiščák - 5. C
2. miesto - Karin Andrejovská - 6. C
3. miesto - Barbora Glusová - 5. B
III. kategória
1. miesto - Terézia Mitrušková - 9. A
2. miesto - Dominika Jancurová - 7. B
3. miesto - Adam Baník - 7. C
Próza
II. kategória
1. miesto - Diana Berežná - 6. B
2. miesto - Oliver Polivčák - 5. A
3. miesto - Timea Martičková - 5. B
Cena poroty - Ema Siváková - 5. C
III. kategória
1. miesto - Adam Nemec - 7. B
2. miesto - Monika Keselicová - 8. C
3. miesto - Ema Slivková - 7.C
Víťazom blahoželáme a želáme veľa šťastia na okresnom kole.
ŠK súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy HVIEZDOSLAVOV KUBÍN 2020 1. kategória
- 10. 3. 2020
V pondelok 9. marca 2020 sa na ZŠ Mlynská v Stropkove konalo školské kolo súťaže I. kategórie v umeleckom prednese poézie a prózy pod názvom Hviezdoslavov Kubín 2020. V peknom prostredí upravenej triedy v podaní našich recitátorov zneli úryvky zo slovenskej či svetovej básnickej a prozaickej literatúry.
Školského kola sa zúčastnilo 22 žiakov z I. stupňa. Podporiť ich prišli aj spolužiaci z iných tried. Výkony hodnotila porota v zložení: Mgr. D. Mydlová, Mgr. S. Olčaková a Mgr. A. Vidiščáková. Nebolo to jednoduché rozhodovanie. Prednesy mali veľmi dobrú úroveň. Napriek tomu sa porota po dlhšom zvažovaní jednoznačne zhodla a udelila ceny. Za snahu a krásny prednes boli recitátori ohodnotení potleskom. Víťazi si odniesli diplomy a šekové poukážky.
Poézia:
1. miesto: Emma Padová – 3. C
2. miesto: Jakub Fecko – 3. A
3. miesto: Mária Gondeková – 3. B
Cena poroty: Nikola Dovičáková – 2. B
Próza:
1. miesto: Rebeka Baníková – 3. C
2. miesto: Kristína Calková – 3. A
3. miesto: Tamara Komišáková – 3. A
Cena poroty: Damian Mušinský – 1. C
Víťazom školského kola srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalšom reprezentovaní školy v okresnom kole súťaže.
Medzinárodný deň materinského jazyka na II. stupni
- 10. 3. 2020
- 7
Pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka, ktorý pripadá každoročne na 21. február, si naši žiaci pripomenuli hodnotu jazyka a svojej rodnej reči literárno-hudobným pásmom s názvom Štúrovci. Toto pásmo bolo realizované v priestoroch kaštieľa pre žiakov 7., 8. a 9. ročníka, rodičov, učiteľov a zástupcov Odboru školstva a kultúry v našom meste
V literárno-hudobnom pásme, do ktorého vstupoval moderátor, ktorý vo svojich vstupoch pred každou ukážkou z tvorby predstaviteľov ŠTÚROVSKEJ GENERÁCIE priblížil žiakom a učiteľom obdobie, v ktorom táto generácia žila a tvorila.
Literárno-hudobné pásmo venované materinskej reči prehĺbilo u žiakov vedomosti nielen zo slovenského jazyka a literatúry, ale aj z dejepisu a hudobnej výchovy. Okrem výkonov žiakov pozitívne ohlasy malo prostredie kaštieľa, ktorý patrí k historickým pamiatkam mesta a prezentácia, ktorá bola súčasťou pásma.
Do aktivít pri príležitosti MDMJ sa zapojili aj žiaci 5.A triedy. Títo sa inšpirovali aj pútavou nástenkou pri vstupe do ich pavilónu, ktorá je stručným a názorným historickým prierezom najdôležitejších udalostí a osobností vo vývine nášho jazyka. Ich úlohou bolo bližšie sa zoznámiť s osobnosťami, ktoré pri zrode nášho spisovného jazyka stáli. K tejto téme pripravili aj slávnostnú tabuľu.
Okrem toho po úvodnej besede napísali krátke zamyslenie sa nad významom materinskej reči a nad ich vzťahom k nej. Z ich názorov vyberám tieto:
- Som stredne hrdý na svoju reč, ale je pre mňa ťažká, lebo máme i/y.
- Na našu reč som hrdý, ale má nevýhody, ako je napríklad to, že nie je svetový jazyk.
- Za našu reč sa nehanbím, vážim si ju, podľa mňa je najlepšia.
- Naša reč je veľmi pekná. A vôbec nie je ťažká. Podľa mňa je to najkrajšia reč na svete.
- Je to jedinečný jazyk, máme byť začo vďační. A máme si ho vážiť.
MDMJ bol skvelou príležitosťou, ako zviditeľniť žiakom 5.BCvšetky dôležité osobnosti, ktoré stáli pri zrode našej ľubozvučnej materinskej reči. Tvorba plagátu, ktorým sa žiaci snažili prilákať do kín na film o Ľ. Štúrovi alebo Cyrilovi a Metodovi, bola zároveň učením ako kooperovať v skupine, pomáhať si, vypočuť si názor ostatných. Práca v skupine žiakov bavila, snažili sa urobiť maximum, aby výsledný efekt všetkých potešil.
Bonusom bola nástenka v 5. B, ktorou sme chceli Ľ. Štúra trocha preniesť bližšie do nášho kraja, a tak sme využili techniku nášho krajana A. Warhola. Výsledok si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Vedúca PK SJL
Siedmaci na lyžiarskom výcviku v Ždiari
- 2. 3. 2020
Siedmy ročník sa môže pýšiť rôznymi aktivitami a výletmi. Medzi jednu z nich patrí aj lyžiarsky výcvik. Ten náš sa začal v nedeľu 9.2. Na mušku si nás vzali páni učitelia Milan Haľko, Patrik Alexík, Marcel Bochnovič, Marián Veselý, pán riaditeľ Peter Gombár a pani učiteľka Adriana Vašková. V prvý deň sme okamžite po príchode do Ždiaru išli na svah. Tam nás učitelia rozdelili do troch skupín. Začiatočníci mali problém obuť si lyžiarky a nie to sa ešte postaviť na svah. Lyžiari si zdokonaľovali techniku lyžovania a tí menej zdatní sa „trápili“. Po počiatočných neúspechoch a trápeniach to išlo, postupne to bolo OK a zistili sme , že lyžovanie je super. Nepríjemný budíček bol vždy o siedmej ráno a po ňom nasledovala rozcvička. Potom sme sa ponáhľali na raňajky. Niektorí zvedavci si vyskúšali „kryokomoru“ či blokovanie už pri prvej večeri alebo pri raňajkách. Poriadne sa naraňajkovať a šup na svah lyžovať. Po príchode do penziónu sme mali obed a po obede nám služba rozdala dlho očakávané mobily, ktoré sme vždy po večierke odovzdali učiteľom. V utorok sme kvôli zlému počasiu lyžovali len poobede, ale v ostatné dni už svah patril nám. Niektorí pozorne dodržiavali inštrukcie trénerov, no iní sa spustili dolu svahom akoby boli hluchí- slepí. Všetci sa pripravovali na očakávané preteky, ktoré mali byť vo štvrtok. Vyhrali ich Oliver Bandurič a Slavo Ivančo z chlapcov. Z dievčat vyhrali Tamara Malačinová a Mirka Polivková. V podstate sme vyhrali všetci, lebo začiatočníci sa naučili lyžovať a tí čo vedeli, sa v lyžovaní zdokonalili. Po napínavých pretekoch sme ešte lyžovali. Bol to skvelý týždeň, na ktorý budeme mať tie najkrajšie spomienky. V piatok sme sa pobalili a tešili sa domov. Po príchode do Stropkova nás už čakali rodičia a súrodenci. Už nám ostalo iba povedať učiteľom veľké „ĎAKUJEME!!!“ a utekať domov.
Slivková Ema, Komišaková Karolína, Feč Samuel
Medzinárodný deň materinského jazyka
- 1. 3. 2020
Aby si aj naši prváci pripomenuli tento deň, pripravili žiaci štvrtých tried pre nich krátky program. Prvákov privítali spevom slovenských ľudových piesní v priestoroch školskej jedálne.
V úvode žiačky štvrtého ročníka pripomenuli význam Medzinárodného dňa materinského jazyka. Zdôraznili, že v dnešnej dobe sa učíme cudzie jazyky, pritom často zabúdame na náš vlastný, rodný krásny jazyk. Práve v tento deň máme možnosť pripomenúť si jeho hodnotu a vzácnosť. V ďalšej časti programu predniesol prítomným žiakom víťaz 2. kategórie školského kola literárnej súťaže Šaliansky Maťko J. C. Hronského Timur Hurný povesť O Mošovskom zámku. Zároveň šikovní štvrtáci predniesli básne o našom meste Stropkov, ktoré sami vytvorili. Pán učiteľ 4. b triedy oboznámil žiakov s históriou slovenského jazyka a osobnosťami, ktorí sa významne zaslúžili o vznik a rozvoj nášho spisovného jazyka. Pripomenul príchod solúnskych bratov Konštantína - Cyrila a Metoda na naše územie. Ich pôsobením sa vytvárali na Veľkej Morave predpoklady na zdokonaľovanie jazyka našich predkov. Anton Bernolák ustanovil po prvý raz slovenský spisovný jazyk a zásluhou Ľudovíta Štúra a ďalších má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a denne ho používame ako štátny jazyk. Po týchto informáciách nasledoval malý kvíz, kde žiakov za správnu odpoveď čakala sladká odmena. Túto úlohu hravo a bezchybne zvládli.
Na záver pán učiteľ pripomenul slová Jozefa Nováka, ktorý sa na prelome 19. a 20. storočia zaslúžil o zachovanie slovenského povedomia v dobe maďarizácie: „Deti, milujte váš materinský jazyk.“ Po týchto slovách si ešte všetci spoločne zaspievali krásne slovenské ľudové piesne.
Zo školskej jedálne sa žiaci presunuli do tried, kde prváci medzinárodný deň materinského jazyka zavŕšili maľovaním do krásnej maľovanky sv. Cyril a Metod.
Medzinárodný deň materinského jazyka v III. A a v III. B.
- 1. 3. 2020
Do galérie Medzinárodný deň materinského jazyka v III. A a v III. B. boli pridané fotografie.
30
Medzinárodný deň materinského jazyka v III. A a v III. B.
- 1. 3. 2020
Lásku k nášmu slovenskému jazyku si žiaci III. A a III. B triedy uctili 21. februára, ktorý je vyhlásený za Medzinárodný deň materinského jazyka. Tento dátum ustanovilo UNESCO v roku 1999 a odvtedy sa slávi po celom svete. Pripomíname si ním dôležitosť vlastného jazyka, zároveň ale aj menšinových jazykov a kultúrnych čŕt malých aj väčších národov.
Hodnotu rodnej reči a materinského jazyka si v bežnom živote málokedy uvedomujeme. Pritom práve jazyk je najsilnejším nástrojom na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Naši tretiaci si
vymenili v tento deň vyučovanie v triede za zážitkové vyučovanie v Kaštieli Stropkov, kde mali celé dopoludnie školu v múzeu. Vzdelávali si tu svojho ducha, srdce, jazyk, aj ruky.
Lektorkou vyučovania bola PhDr. Mária Kotorová PhD. , ktorá je nie len archeologičkou, ale aj vynikajúcou a známou recitátorkou na Slovensku i v zahraničí. Jej cieľom bolo pútavou formou oboznámiť žiakov s vývinom slovenčiny i s jej zvukovou podobou. Žiaci mali možnosť v jej podaní vypočuť si staroslovienčinu – Proglas - bernolákovčinu, Štúrovu slovenčinu i súčasnú podobu dnešnej slovenčiny. Pani Kotorová svojím recitátorským umením dokázala vniknúť priamo do sŕdc svojich malých poslucháčov, ktorí celý čas boli úžasnými a vnímavými žiakmi. Najviac sa im páčila Štúrova slovenčina, ktorá nepoznala ypsilon, ani dvojhlásky, ľ, ä... Hatalova slovenčina s tvrdým y, ý sa im oveľa menej páčila. Kultúrne dedičstvo nášho regiónu si pripomenuli ľudovými piesňami v zemplínskom i rusínskom nárečí.
Po spoznaní histórie slovenčiny nasledovala tvorivá dielňa Ako sa písmo menilo v čase. Žiaci si na voskových tabuľkách osvojovali hlaholiku – vyrývali svoje mená, priezviská a na papieri sa pokúšali o švabach brkom a atramentom.
Po tvorivých dielňach si žiaci na prízemí kaštieľa v tzv. rytierskej sieni prezreli výstavu Irma Sztáray – dvorná dáma zo Zemplína a expozíciu Sakrálne umenie. Pani Kotorová pútavým a zaujímavým spôsobom žiakom priblížila život dvornej dámy i zbierku sakrálneho umenia, kde žiaci mali možnosť vidieť vystavené exponáty, ktoré dokumentujú aktivitu rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi v regióne Stropkova a jeho okolí. Najstarším a zároveň najcennejším dielom z hľadiska umeleckohistorického i kultúrnohistorického je neskorogotická monštrancia z roku 1527.
Po poďakovaní lektorke p. Kotorovej a príjemne strávených chvíľach v múzeu odchádzali žiaci späť do školy plní dojmov a zážitkov. V škole si vymaľovali omaľovánky sv. Cyrila a Metoda, ktoré im na výstave v triede budú pripomínať, že i vďaka ním má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a denne ho používame ako štátny jazyk.
Trieda a lavice sa zmenili aj na zbierku nazbieraných vybraných slov, ktoré si našli medzi svojimi hračkami, v mamičkinej kuchyni či v oteckovom kufríku. Žiaci si hravou formou zopakovali vybrané slová, ktoré pomenúvajú zvieratá, mestá, rieky nášho krásneho Slovenska.
Cieľom zážitkového učenia v múzeu bolo zatraktívniť vyučovací proces, vzbudiť u žiakov záujem o históriu materinského jazyka, motivovať ich k snahe prehlbovať a rozširovať vedomosti z regionálnych dejín, prehĺbiť záujem o dejiny vlastného národa i prepájať minulosť a súčasnosť.
„O jazyky – a aj o ten vlastný, materinský, sa treba starať, používať ho, opatrovať ho. Nielen v Medzinárodný deň materinského jazyka. Preto chráňme materinské jazyky, učme sa nové a zaujímajme sa o zvyky a kultúry svoje ako aj iných národov!“
Tr. učiteľky Mgr. A. Knežová, Mgr. B. Buráková
3. miesto na KK súťaže Šaliansky Maťko
- 28. 2. 2020
- 2
...skvosty našich starých otcov, materí, opäť sa zas utvrdila láska k našej materinčine, k tomu peknému, čo v nás tleje a neraz dušu našu rozochveje...
Aj tieto slová odzneli na 27. ročníku súťaže v prednese povesti Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského, ktorá sa konala 26. februára v ZŠ na Májovom námestí v Prešove.
Našu školu i okres Stropkov úspešne reprezentovala víťazka OK v I. kategórii (2. – 3. roč.), Sárka Kočišová z 3.c triedy. Svojím prednesom povesti o kmeťovskej vareškárke zaujala odbornú porotu a z ďalších 12 kvalitne pripravených recitátorov z Prešovského kraja si vybojovala nádherné 3. miesto.
Sárke srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!
Po stopách materinského jazyka
- 28. 2. 2020
- 3
Medzinárodný deň materinského jazyka sa v 2.c a 3.c niesol v duchu cestovania za poznávaním našej materinčiny - jazyka, ktorý nás naučila naša mama, jazyka, ktorý používame najčastejšie, a preto by sme ho mali ovládať najlepšie.
Putovanie za históriou nášho jazyka sa začalo stretnutím so solúnskými bratmi Cyrilom a Metodom. Žiaci si vyskúšali písať hlaholikou a spoločne sa pomodlili modlitbu Otče náš v starostlovienčine.
Najviac sa im páčila zastávka, Anton Bernolák a Ľudovít Štúr. Žiadne ypsilony a písanie PÍŠ, AKO POČUJEŠ, bolo pre nich viac ako zaujímavé.
Zo živých písmen si potom vytvorili mená Michal Miloslav Hodža a Martin Hattala a dozvedeli sa, že títo páni jazykovedci, zaviedli používanie ypsilonu do spisovnej slovenčiny. Zaujal ich aj príbeh o vzniku našej štátnej hymny.
Počas prednesu povesti o kmeťovskej vareškárke si vypočuli ľubozvučnú slovenčinu s mäkkou výslovnosťou v podaní žiačky Sárky Kočišovej.
Na poslednej hodine blokového vyučovania vytvorili projekt, v ktorom si zopakovali nové poznatky o materinskom jazyku.
Súdny proces
- 26. 2. 2020
- 2
V dňoch 18., 20. a 21. 2. 2020 sa žiaci ôsmych ročníkov zahrali v rámci hodiny občianskej náuky na súdny proces. Cieľom hodiny bolo vybrať si niektorý z trestných činov, určiť vinu, alebo nevinu obžalovaného (vypočuté boli aj osoby, ktoré boli priamo, alebo nepriamo zainteresované do tohto trestného činu), a v prípade viny vysloviť rozsudok s navrhovaným trestom. Žiaci oprášili svoje vedomosti, dar reči, zapojili skupinovú kreativitu a výsledkom bol príjemný umelecký zážitok.
Mgr. Bibiána Kľoceková
LVVK 2020
- 24. 2. 2020
Do galérie LVVK 2020 boli pridané fotografie.
151
Hokejový turnaj žiakov
- 19. 2. 2020
Do galérie Hokejový turnaj žiakov boli pridané fotografie.
5
Hokejový turnaj žiakov
- 19. 2. 2020
Dňa 18. 2. 2020 ZŠ Mlynská zorganizovala v popoludňajších hodinách hokejový turnaj starších žiakov na zimnom štadióne ( KLZISKU ). Súťaže sa zúčastnili žiaci od 5. až po 8. ročník. Vytvorili sa 4 družstvá, ktoré hrali spôsobom každý s každým. Hralo sa 6 zápasov, 1 x 15 minút. Víťazmi turnaja sa stali ôsmaci, na druhom mieste sa umiestnili šiestaci, na treťom žiaci 5. ročníka a na štvrtom siedmaci. Súťaž prebehla bez zranení a závažných konfliktov. Znova sa potvrdilo, že víťazom na tomto turnaji bol predovšetkým šport a víťazmi všetci zúčastnení hráči. Radosť žiakov, úsmev na ich tvárach po skončení turnaja, dobrá atmosféra a pocit z poctivo vykonanej práce boli najväčším zadosťučinením pre nás všetkých.
Dúfame, že o rok sa nám podarí tento turnaj zorganizovať opäť, ale už na novom zimnom štadióne.
Dejepisná olympiáda 12. ročník- okresné kolo
- 19. 2. 2020
Do galérie Dejepisná olympiáda 12. ročník- okresné kolo boli pridané fotografie.
23
Dejepisná olympiáda 12. ročník- okresné kolo
- 19. 2. 2020
ZŠ Mlynská dňa 14.2.2020 bola organizátorom okresného kola Dejepisnej olympiády žiakov ZŠ. Do súťaže sa zapojilo 5 škôl: ZŠ Mlynská, ZŠ s MŠ Havaj, ZŠ s MŠ Bukovce, ZŠ Konštantínova a CZŠ sv. Petra a Pavla. Olympiádu slávnostne otvoril pán riaditeľ školy Mgr. Peter Gombár. Predsedkyňou komisie bola Mgr. Mariana Rusnáková, členmi- Mgr. Ľubica Kačmárová a Mgr. Andrea Gonosová. Okresného kola sa zúčastnili žiaci, ktorí sa v školskom kole umiestnili na prvých troch miestach. Súťaž pozostávala v riešení didaktických a monotematických testov. Časový limit pre vyriešenie úloh testu bol maximálne 90 minút. Test obsahoval 100 bodov. Úspešným riešiteľom bol žiak, ktorý dosiahol min. 60 bodov.
Vyhodnotenie:
Kategória F- 6. ročník: 1. miesto- Muliková Simona-ZŠ s MŠ Bukovce
2. miesto- Jankanič Jakub-ZŠ Konštantínova Stropkov
3. miesto- Palidrab Roman-ZŠ Mlynská Stropkov
Kategória E – 7. ročník: 1. miesto- Hájnik Eduard-ZŠ Mlynská Stropkov
2. miesto- Glusová Tamara-CZŠ Stropkov
3. miesto- Glusová Lívia-CZŠ Stropkov
Kategória D – 8. ročník: 1. miesto- Cichý Samuel-ZŠ Mlynská Stropkov
2. miesto- Olčáková Emma-ZŠ Mlynská Stropkov
3. miesto- Front Róbert-ZŠ Mlynská Stropkov
Kategória C – 9. ročník: 1. miesto- Marcinčáková Angelika-ZŠ s MŠ Bukovce
2. miesto- Prokopič Kristián-ZŠ Konštantínova Stropkov
3. miesto- Sejková Simona-ZŠ Mlynská Stropkov
Víťazi v jednotlivých kategóriách obdržali šekové poukážky v hodnote:14,-, 10,- a 6,- eur a diplomy. Žiaci na prvých dvoch miestach v kategóriách C, D a E sa zúčastnia krajského kola, ktoré sa uskutoční dňa 24.3.2020 v Prešove. Víťazom okresného kola a úspešným riešiteľom olympiády srdečne blahoželáme.
Nakupujeme na hodine matematiky v piatej C
- 19. 2. 2020
- 26
Na jednu vyučovaciu hodinu matematiky si žiaci V.C doniesli namiesto zošitov letáky z nákupných reťazcov - napr. z Lídlu, Tesca...nožnice, lepidlo, výkresy, farbičky a kalkulačky. Ich úlohou bolo „nakupovať“ pre svojich rodičov alebo súrodencov. Niektorí zvolili nákup potravín. Ide o projektové vyučovanie s názvom Ideme na nákup alebo Robíme predvianočné nákupy. Pracovali s eurami a centami a šikovne sa v nich zorientovali.
Pri interaktívnom nakupovaní si rozvíjali tvorivosť a predstavivosť, vytvárali slovné úlohy z bežného života. Ich úlohou bolo “ zmestiť“ sa do určitej sumy napr. nakúpiť do 20€, ak nakupovali potraviny, a do 50€, ak išlo o vianočné nákupy.
Potom každý žiak svoj projekt prezentoval pred spolužiakmi. Ako sa im darilo, vidno na fotografiách.
Mgr. Vašková A.
Vyučovacia hodina fyziky s počítačom podporovaným laboratóriom ( PPL)
- 19. 2. 2020
- 7
Žiaci siedmych ročníkov mali možnosť vyskúšať si na hodine fyziky nové pomôcky z IT Akadémie a to meranie teploty pomocou teplotných senzorov a s použitím meracej jednotky VinciLab. Zisťovali teplotu topenia kryštalického tiosíranu sodného. Najskôr sledovali topenie kryštalickej látky pomocou klasického teplomera, hodnoty zapísali do tabuľky a urobili graf. Potom zrealizovali topenie pomocou senzora a interfejsovej meracej jednotky VinciLab, kde sa nastaví čas a frekvencia merania teploty. Meracie zariadenie odmeria teplotu, zapíše do tabuliek a zostrojí graf závislosti teploty od času. Použitie moderných pomôcok vo fyzike umožňuje vyučujúcim efektívnejšie využiť vyučovací čas, je atraktívnejšie a názornejšie pre žiakov.
Mgr. Vašková A.