Matematika a fyzika v podmienkach dištančného vzdelávania
Pandémia koronavírusu zasiahla do života ľudí na celom svete. Aj v našej republike spôsobila obrovské zmeny na všetkých úsekoch života. Aj v školstve už takmer jeden rok prebieha netradičný výchovnovzdelávací proces, ktorý predstavuje dištančné vzdelávanie. Žiaci aj učitelia sa museli prispôsobiť novým podmienkam, keďže vzdelávanie neprebieha v škole, ale v domácom prostredí.
Bez dlhšej prípravy sa pedagógovia a žiaci ZŠ Mlynská síce ocitli v neľahkých podmienkach distančného vzdelávania, ale vďaka kreativite, ochote a trpezlivosti pedagógov i žiakov sme tento prechod z prezenčného vzdelávania veľmi dobre zvládli.
Pred nástupom na dištančné vzdelávanie sme v škole realizovali pre učiteľov a žiakov školenie na tému ,,Ako zvládnuť vyučovanie z domu prostredníctvom aplikácie Cisco Webex,,. Spomedzi ponúkaných možností, v ktorých sme hľadali najlepšiu formu komunikácie so žiakmi z domáceho prostredia, sa nám ako najúčinnejšie javilo online vzdelávanie prostredníctvom internetu a zvolili sme pre tento druh vzdelávania aplikáciu Cisco Webex. Dištančné vzdelávanie cez internet je atraktívna forma vzdelávania využívajúca moderné informačné a komunikačné technológie na edukačné ciele. V tejto neľahkej dobe používaním digitálnych technológií sa snažíme dostať učivo k žiakom, upevniť ho, ale zároveň aj overiť ich vedomosti. Pre žiakov a učiteľov je to nová skúsenosť. Distančné vzdelávanie síce v plnom rozsahu nenahradí prezenčné vyučovanie, ale našou snahou je ho čo najviac využiť. Učiť sa na diaľku znamená zvládnuť učivo samostatne, bez účasti pedagóga a žiaka na tradičnej vyučovacej hodine.
Pedagógovia ZŠ Mlynskej sa pokúšajú vnášať do distančného vzdelávania všetkých predmetov prvky, ktoré majú byť pre žiakov predovšetkým atraktívne a príťažlivé.
A ako vyzeralo dištančné vzdelávanie predmetov matematika a fyzika ? Posúďte sami.
Počas zimného obdobia sme ponúkli žiakom, aby vo voľnom čase postavili doma snehuliakov a zadali sme im úlohy na upevnenie poznatkov nielen z matematiky, fyziky ale i ďalších predmetov v rámci upevňovania medzipredmetových vzťahov.
Žiaci mali vypočítať: koľko snehových gúľ bolo použitých na stavbu snehuliakov, aká bola ich hmotnosť, aká bola priemerná hmotnosť snehových gúľ resp. snehuliakov, koľko gombíkov majú snehuliaci a ich hmotnosť, aká bola teplota vonku pri stavaní snehuliakov, ako vyzerala v ten deň obloha, ako sa mení tvar snehuliaka pri oteplení, pri akej teplote sa začnú snehuliaci roztápať, aké geometrické tvary môžeme pozorovať, ako sa da vypočítať objem snehuliaka, ako vypočítať objem snehuliaka vytvoreného z gúľ alebo zo snehových kvádrov – „ kvadratický snehuliak“ a podobne. Boli sme milo prekvapení s akou vervou sa niektorí žiaci pustili do zadaných úloh a tento netradičný spôsob vyučovania pri stavbe snehuliakov zvládli. Aktívni žiaci boli samozrejme odmenení známkou, jednoznačne jednotkou.
Veríme, že každodenná tvorivá komunikácia so žiakmi aspoň takýmto spôsobom, prostredníctvom online vyučovania, nám pomôže prekonať túto neľahkú dobu a dúfame, že čoskoro sa stretneme na prezenčnom vyučovaní v škole.