• JAZYKOVÉ OKIENKO

• 2022/2023

• Dvoje či dvojo šiat?

Od základných čísloviek dva, tri tvoríme skupinové číslovky príponou -oje: dvoje, troje, od  číslovky štyri  vyššie sa tvoria príponou -oro: štvoro, pätoro,... Skupinové číslovky väčšinou používame v spojení s pomnožnými podstatnými menami a spájame ich tiež s podstatnými menami, ktoré pomenúvajú osoby, veci v pároch alebo v skupinách.

Číslovky dvoje, troje sa spájajú zvyčajne s genitívom podstatného mena, zriedkavo aj s nominatívom: dvoje rúk, troje dievčat. Číslovky štvoro, pätoro,...  sa spájajú iba s genitívom podstatného mena: štvoro šiat, pätoro nohavíc.

Číslovky dvoje, troje, štvoro, pätoro,... sú nesklonné, skloňujeme len podstatné meno:

N: dvoje rúk, G: dvoje rúk, D: dvoje rukám, A: dvoje rúk, L: (o)dvoje rukách, I: dvoje rukami

jedni - tí, jedny - tie

Keď sa číslovka jedni vzťahuje na podstatné mená mužského rodu životné, píšeme ju s mäkkým i: (tí) jedni žiaci, jedni chlapci, jedni učitelia; keď sa vzťahuje na podstatné mená mužského rodu neživotné, podstatné mená ženského a stredného rodu a pomnožné podstatné mená,  píšeme ju s tvrdým y: (tie) jedny stromy, jedny učiteľky, jedny ruky, jedny deti, jedny ústa, jedny nohavice, jedny šaty, jedny dvere. Ak pri nej nie je uvedené podstatné meno a my nevieme rod, na ktorý sa vzťahuje, píšeme jedni s mäkkým i: Jedni  už prišli.