Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie ako reakciu na vraždu 69 černošských demonštrujúcich v juhoafrickom Sharpeville v roku 1960 proti novému zákonu potláčajúcemu ich slobodu. V tento deň sa zameriava pozornosť na problémy rasizmu
a zdôrazňuje sa potreba rasovej harmónie.
Keďže na každom kontinente žijú ľudia rôznej pleti a každý z nás je iný, rozhodli sme sa, že si budeme obliekať oblečenie podľa farieb kruhov na olympijskej vlajke.
V pondelok modrá ako Európa, v utorok čierna ako Afrika, v stredu červená ako Amerika, vo štvrtok zelená ako Austrália a posledný deň žltá ako Ázia.
Najskôr sme túto aktivitu chceli urobiť iba v rámci záujmových krúžkov Hravé učenie a Z každého rožku trošku. Nápad sa zapáčil vedeniu školy aj našim kolegom,
a tak sme oslovili všetkých. Triedni učitelia na triednických hodinách oboznámili žiakov s pojmom rasová diskriminácia. Päť dní v rovnakom čase sme sa stretávali na futbalovom ihrisku, kde prichádzali žiaci z I. aj II.stupňa v oblečení rovnakej farby. Tejto aktivity sa zúčastňovali aj mnohí pedagógovia a dokonca popri mnohých pracovných povinostiach medzi nás každý deň prišiel aj pán riaditeľ Peter Gombár. Bolo úžasné, že sme sa tam dokázali stretnúť napriek tomu, že času má každý málo. Na chodbách aj v jedálni sme sa stretávali aj s tými, ktorí nestihli prísť, ale farbu trička mali správnu. Keďže sme škola so športovým zameraním, spoločne sa nám podarilo vytvoriť päť olympijských kruhov na znak súhlasu, že sa chceme naučiť žiť harmonicky v pestrofarebnom svete.
A. Baníková, A. Babjarčíková