V májovom trende dejepisných exkurzií sme na našej škole pokračovali aj so staršími žiakmi.
Ôsmaci sa vydali do nášho krajského mesta, kde ich prvé kroky viedli do národnej kultúrnej pamiatky, Solivaru v Prešove. Tento unikátny komplex technických objektov patrí nielen medzi najvýznamnejšie, ale aj najzachovalejšie a najkrajšie technické pamiatky na Slovensku. Žiaci sa tu oboznámili s celým procesom od hlbinnej ťažby, cez čerpanie soľanky v kožených mechoch pomocou gápľa, po skladovanie a spracovanie získanej soli. Výnimočnú atmosféru okúsili aj v Ortodoxnej synagóge, najkrajšej funkčnej synagóge na Slovensku. Stavba sa dodnes využíva ako modlitebňa a na ženskej galérii je inštalovaná expozícia Múzea židovskej kultúry. Počas prehliadky komplexu, ktorého súčasťou je aj chéder – židovská škola, rabinát, rituálny bitúnok, sme sa dozvedeli mnoho o kultúre a histórii židovstva.
Autobus plný deviatakov smeroval aj tento rok k Pamätníku Československej armády na Dukle. Tu si žiaci uctili pamiatku padlých vojakov, ktorých mená sú vygravírované na bronzových tabuliach umiestnených na kolonáde vedúcej k pamätníku. Nevynechali ani vyhliadkovú vežu, vďaka čomu sa im naskytol pohľad na Duklu takmer z vtáčej perspektívy. Ďalšou zastávkou bolo múzeum vo Svidníku, kde sa žiaci dozvedeli viac o vojenských dejinách Slovenska v rokoch 1914 – 1945, a to prostredníctvom zaujímavých exponátov, ale aj dokumentárnych filmov. Cieľom exkurzie nebolo len oboznámiť sa s informáciami o Slovensku a Slovákoch v ozbrojených konfliktoch, ale predovšetkým pochopenie toho, aký dôležitý je mier vo svete a v každodennom živote nás, bežných ľudí.
Na ďalšie dobrodružstvá na ceste za poznaním histórie sa už teraz tešia nielen naši žiaci, ale aj pani učiteľky – dejepisárky.