Preventívne programy na našej škole
Preventívne programy, ktoré realizuje školská psychologička na našej škole:
Kozmo a jeho dobrodružstvá
Druhý krok
Preventívny program prevencie porúch príjmu potravy
Kozmo a jeho dobrodružstvá
Preventívny program Kozmo má edukačný vplyv na deti už v ranom veku, keď sa začína proces ich socializácie v predškolských a neskôr v školských zariadeniach. Cieľom preventívneho programu je dosiahnuť, aby deti vedeli rozlišovať medzi násilnými a spoločensky akceptovateľnými prejavmi správania, aby si uvedomovali vplyv svojho konania na emócie a prežívanie iných detí a dospelých. Vnímame ako potrebné naučiť deti, že to, keď niekto vyzerá inak alebo žije v iných podmienkach, nie je dôvod na to, aby ho ostatní vyčleňovali alebo mu inak ubližovali.
Preventívny program na našej škole realizuje školská psychologička v prvom ročníku. Preventívny program je rozdelený do desiatich modulov a žiaci na konci programu dostávajú kartu dobrého pozemšťana.
Druhý krok
Ide o medzinárodný program zameraný na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností žiakov proti násiliu na školách.
Tento program sme ako škola získali tým, že sme sa zapojili do grantovej výzvy, ktorú vyhlásila Nadácia televízie Markíza v rámci projektu „Odpíšeme ti“ a do ktorého sme boli vybraní ako jedna z 30 škôl na Slovensku.
Program Druhý krok (v origináli Second step) je univerzálny preventívny program autorov z USA a je zameraný na redukovanie agresie a rozvíjanie adekvátnych sociálnych kompetencií žiakov. Program má 3 časti a 22 lekcií. V prvej časti sa zameriava na rozvíjanie empatie a empatických zručností u žiakov. Cieľom druhej časti je naučiť žiakov prakticky používať prosociálne zručnosti, nepoužívať tak často sa vyskytujúce agresívne či impulzívne konanie a naučiť sa vhodne riešiť životné konflikty a problémové situácie nielen v škole, ale aj v bežnom živote. Tretia časť sa zameriava na regulovanie hnevu.
Preventívny program na škole realizuje školská psychologička v triedach v 5. ročníku.
Program prevencie porúch príjmu potravy
Z dôvodu, že najohrozenejšou skupinou pre rozvoj porúch príjmu potravy sú deti a mladí ľudia, rozhodli sme sa na našej škole zaradiť medzi preventívne programy aj program prevencie porúch príjmu potravy. Program je dielom od tímu odborníkov z organizácie Chuť žiť (https://chutzit.sk/). Cieľom tohto programu je okrem iného destigmatizácia duševných porúch, zvýšenie informovanosti o diagnózach a vzniku ochorení na spektre porúch príjmu potravy, podpora schopnosti mladých ľudí pomôcť iným, u ktorých sa objavia príznaky porúch príjmu potravy, edukácia mládeže o racionálnom stravovaní, vedenie mládeže ku kritickému mysleniu na internete a podpora neutrálneho až pozitívneho vzťahu k svojmu telu.
Facilitátorkou preventívneho programu na škole je školská psychologička a je realizovaný podľa možností v triedach 7. až 9. ročníka.