• SÚČASNOSŤ A PROFILÁCIA ŠKOLY

          • Základná škola na Mlynskej ulici patrí medzi najväčšie školy v meste a v okrese Stropkov, ale počet žiakov každoročne klesá. Od prvého dňa vzniku si škola začala intenzívne budovať imidž kvality a veľmi rýchlo sa vypracovala medzi najlepšie v okrese. Na tejto pozícii sa drží aj dnes, o čom svedčí množstvo vynikajúcich výsledkov nielen na úrovni okresu, ale aj kraja a Slovenska.

            Profilácia školy                              

            Školský vzdelávací program – aktuálne inovovať Školský vzdelávací program (ŠkVP) a dbať o jeho implementáciu do pedagogickej praxe. Zamerať sa na zlepšenie výchovno-vzdelávacej práce v prierezových oblastiach ŠkVP. Obsah vzdelávania disponibilných hodín upriamiť predovšetkým na oblasti jazykového, telesného a technického rozvoja.

            Jazyková profilácia – naďalej rozširovať a skvalitňovať výučbu cudzích jazykov s využitím moderných edukačných programov. Realizovať aktivity a projektové dni zamerané na zvyšovanie záujmu o výučbu cudzích jazykov a rozvoj komunikačných spôsobilostí. Nadviazať spoluprácu so zahraničnou školou, zapojiť sa do výzvy cezhraničnej spolupráce a tým zvyšovať jazykové a komunikačné zručnosti žiakov a pedagógov. Zabezpečiť plnú odbornú kvalifikovanosť vo výučbe nemeckého jazyka.

            Počítačová a mediálna gramotnosť – vedieť pracovať s IKT, rozvíjať používanie aplikácií a zručností v oblasti e-learningu, najmä v prípade protipandemických opatrení. V rámci medzipredmetových vzťahov používať internet vo vyučovacom procese ako zdroj informácií,  zvyšovať úroveň mediálnej gramotnosti žiakov, viesť ich k zodpovednému prístupu a kritickému mysleniu pri vyhľadávaní pravdivých informácií, dokázať filtrovať nebezpečný a nepravdivý obsah. Zapájať žiakov do informatických a robotických súťaží, v rámci vyučovania a krúžkovej činnosti viac využívať 3D tlačiareň.

            Multikultúrna výchova – v súvislosti s aktuálnou situáciou vo svete viesť žiakov k osvojeniu si hodnôt, ktoré sú vlastné členským štátom EÚ, ako je nediskriminácia, tolerancia, spravodlivosť, solidarita a rovnosť, úcta k ľudskej dôstojnosti, sloboda, demokracia a rešpektovanie ľudských práv. Pripravovať ich na život v duchu porozumenia, znášanlivosti, priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami a náboženskej tolerancie.

            Matematické kompetencie – dbať vo zvýšenej miere na rozvíjanie matematického myslenia a finančnej gramotnosti pri riešení aplikačných úloh z bežného života. Zamerať sa na zlepšovanie práce a výsledkov žiakov posledných ročníkov v súvislosti s celoslovenským Testovaním žiakov 9. ročníkov základných škôl. Kvalitne pripraviť žiakov na prijímacie pohovory na stredné školy.

            Telesná a športová zdatnosť prispievať k upevňovaniu zdravia a zlepšovaniu pohybovej aktivity. Pre zvyšovanie záujmu žiakov o šport zavádzať inovačné prvky do hodín telesnej výchovy. Vo zvýšenej miere zapájať aj žiakov z nešportových tried do športových aktivít a súťaží.

            Športové triedy – v spolupráci so športovými klubmi MŠK Stropkov (futbal) a MVK Stropkov (volejbal) hľadať cestu na zvyšovanie záujmu rodičov a žiakov o športové triedy, napríklad prostredníctvom propagácie na verejnosti či vyhľadávania talentov. Vytvoriť kvalitné materiálno-technické a priestorové podmienky, a tým skvalitňovať činnosť športových tried, podporovať účasť na majstrovských súťažiach a turnajoch doma aj v zahraničí. Dosiahnuť s  talentovanými žiakmi výrazný úspech v rámci Slovenska. Umožniť trénerom ďalšie vzdelávanie a zvyšovanie odbornej kvalifikácie.

            Výučba žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia pokračovať v spolupráci s Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva a prevencie v Stropkove, vytvárať priaznivé podmienky pre prácu výchovného poradcu a pre prácu špeciálneho pedagóga. Spoluprácou s ÚPSVaR a realizáciou projektov naďalej zabezpečovať pedagogických asistentov pre žiakov so špeciálnymi potrebami. Prostredníctvom nich realizovať implementáciu princípov inkluzívneho vzdelávania a vytvárania inkluzívneho prostredia v škole.

            Environmentálna výchova – zlepšiť environmentálne povedomie a ekologické myslenie žiakov a vytvárať podmienky pre prácu učiteľa – koordinátora environmentálnej výchovy. Zvýšiť zapojenie žiakov do environmentálnych projektov a aktivít uplatnením inovatívnych foriem a metód. Vytvoriť podmienky a podporiť separovanie odpadu v triedach, pokračovať v uskutočňovaní separovaného zberu papiera.

            Prevencia sociálno-patologických javov – zabezpečovať aktívnu ochranu žiakov pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať tieto javy prostredníctvom triednych učiteľov, koordinátora prevencie a výchovného poradcu. Klásť dôraz na prevenciu problémového správania, minimalizáciu šikanovania, kyberšikany, preventívne pôsobiť proti alkoholu, drogám a cigaretám prostredníctvom triednických hodín a hodín občianskej výchovy, realizáciou násteniek,  organizovaním besied a podujatí zameraných na predchádzanie týmto javom. Na minimalizáciu rizikového správania žiakov v škole poskytnúť možnosti trávenia prestávok – šport v priestoroch školy (stolný tenis, loptové hry), rozhlas (relácie, hudba) či relaxačné a čitateľské kútiky.

            Mimovyučovacie aktivity naďalej sa zúčastňovať a podporovať projekty Liga proti rakovine – Deň narcisov, Biela pastelka, UNICEF – zbierka pre deti v Afrike, Červené stužky, Deň Zeme, Deň mlieka...

            Výchovno-vzdelávací proces dbať na vyhľadávanie, rozvíjanie a podporu talentovaných žiakov a pripravovať ich na rôzne súťaže, monitorovať úroveň vzdelávacích výsledkov testami, vykonávať podrobnú analýzu a prijímať účinné opatrenia. Snažiť sa o individuálny prístup k žiakom, podporovať uplatňovanie psychohygienických zásad zadávaním nižšieho množstva domácich úloh, presadzovať myšlienku o učení sa a pochopení učiva hlavne v rámci vyučovania v škole. Obnoviť Deň stredných škôl – ponuka pre ôsmy a deviaty ročník priamo v škole. Vo všetkých predmetoch sa zamerať  na projektové vyučovanie, zadávať problémové úlohy, preferovať tímovú spoluprácu, zavádzať aktivačné, motivačné a kreatívne metódy, preferovať pozitívnu motiváciu, zvýšiť názornosť vyučovania. Podporovať a rozšíriť prácu Školského parlamentu. Vytvoriť podmienky na kvalitnú a pre žiakov atraktívnu záujmovú činnosť – rozšíriť ponuku záujmových útvarov s efektívnejším využitím dostupných prostriedkov, akými sú vybavená kuchynka, hrnčiarsky kruh, keramická pec, 3D tlačiareň či dielne.

             

    • Kontakty

      • Základná škola, Mlynská 697/7, Stropkov
      • +421 547 422202, +421 911 298 020
      • vrátnica: +421951018768 jedáleň:+421547422913
      • Mlynská 697/7 09101 Stropkov Slovakia
      • IČO 37873181
      • DIČ 2021650807
      • riaditeľ: riaditel@zsmlynstrop.edu.sk zástupkyňa pre II.stupeň: zastupca@zsmlynstrop.edu.sk zástupkyňa pre I.stupeň: zs.prvystupen@gmail.com zástupca pre technické zabezpečenie: zastupcatz@zsmlynstrop.edu.sk
    • Prihlásenie