Výchovná poradkyňa

Testovanie T9/2021

V nadväznosti na sprísnenie opatrení proti šíreniu COVID-19 minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling dňa 4. januára 2021 vydal rozhodnutie v súvislosti s nástupom žiakov do škôl a termínmi rozhodujúcimi pre organizáciu školského roka.

Rozhodol, že externé testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl a žiakov 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom v školskom roku 2020/2021 (Testovanie 9 2021) sa uskutoční:

• v riadnom termíne 9. júna 2021 a v náhradnom termíne 24. júna 2021  z predmetov:

i. matematika a slovenský jazyk a literatúra vo všetkých školách okrem škôl s vyučovacím jazykom maďarským,
ii. matematika a maďarský jazyk a literatúra v školách s vyučovacím jazykom maďarským,

• v riadnom termíne 10. júna 2021 a v náhradnom termíne 25. júna 2021 z predmetov:

i. slovenský jazyk a slovenská literatúra v školách s vyučovacím jazykom maďarským,
ii. ukrajinský jazyk a literatúra v školách s vyučovacím jazykom ukrajinským.

Viac informácií nájdete TU.

Testovanie 9 2021 (T9 2021)

RIADNY TERMÍN

• 24. marec 2021 (streda) z predmetov matematika (MAT), slovenský jazyk a literatúra (SJL), maďarský jazyk a literatúra (MJL),
  • 25. marec 2021 (štvrtok) z predmetov slovenský jazyk a slovenská literatúra (SJSL) a ukrajinský jazyk a literatúra (UJL).

NÁHRADNÝ TERMÍN

• 14. a 15. apríl 2021 (streda, štvrtok) v krajských mestách,
  • pre žiakov, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť riadneho termínu,
  • prihlasovanie žiakov na náhradný termín uskutočníte prostredníctvom https://testovanie.iedu.sk/nahradny.aspx  do 26. marca 2021.

TESTOVANIE

JE URČENÉ

všetkým žiakom 9. ročníka základných škôl a 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom v SR vrátane žiakov

so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (okrem žiakov s mentálnym postihnutím).

CIELE TESTOVANIA

• získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe z nižšieho stredného vzdelávania,
  • porovnať výkony jednotlivých žiakov a škôl,
  • poskytnúť školám, decíznej sfére a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania.

TESTOVANÉ PREDMETY

• matematika,
  • slovenský jazyk a literatúra na všetkých školách okrem škôl s vyučovacím jazykom maďarským (VJM),
  • maďarský jazyk a literatúra a slovenský jazyk a slovenská literatúra na školách s VJM,
  • ukrajinský jazyk a literatúra na školách s vyučovacím jazykom ukrajinským.

TESTOVANÉ UČIVO

• zodpovedá obsahu vzdelávania a výkonovým štandardom testovaných predmetov deklarovaných v inovovanom Štátnom vzdelávacom programe  pre nižšie stredné vzdelávanie – 2. stupeň základnej školy a v inovovanom Štátnom vzdelávacom programe pre gymnáziá s osemročným vzdelávacím programom.

Testy sú zároveň zostavené v súlade s:

• Usmernením k obsahu vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 zo dňa 28. 04. 2020:

• Dodatkom   č.             7             k             štátnemu vzdelávaciemu programu schválenému

Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 6. 2. 2015 pod číslom 2015-5129/1758:1-10A0 a číslom 2015-5129/5980:2-10A0 s platnosťou od 1. 9. 2015 „Opatrenia na odstránenie alebo minimalizáciu dôsledkov mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 a na zosúladenie znenia štátnych vzdelávacích programov so znením školského zákona.“

KOGNITÍVNE ÚROVNE

SJL, MJL a SJSL

• zapamätanie – poznávanie a rozpoznávanie, vybavovanie,
  • porozumenie              –             interpretácia,    usudzovanie, porovnávanie, dedukcia,   vysvetľovanie, dokazovanie,
  • aplikácia  – použitie postupu na riešenie problému, implementácia,
  • analýza  – rozlišovanie, usporiadanie, prisudzovanie, hodnotenie – určovanie, vyvodzovanie.

KOGNITÍVNE ÚROVNE

MAT

• porozumenie  – konštruovanie významu na základe získaných informácií,
  • aplikácia použitie postupu alebo štruktúry v rôznych situáciách,
  • analýza rozloženie na časti a určenie ich  vzájomného vzťahu, hodnotenie posúdenie podľa daných kritérií.

TYPY TESTOV

A OČAKÁVANÁ ÚSPEŠNOSŤ

testy relatívneho výkonu (rozlišujúce), tzv. NR testy, výkon žiaka sa porovnáva s výkonom ostatných žiakov, ktorí riešili ten istý test, očakávaná priemerná úspešnosť žiakov 50 – 60 %.

POVOLENÉ POMÔCKY

kalkulačky, rysovacie pomôcky, pero, ktoré píše namodro.

NEPOVOLENÉ POMÔCKY

mobilné telefóny, výpisky, študijné materiály, učebnice a pod.

ELEKTRONICKÉ

ZASLANIE

VÝSLEDKOV

• CVTI SR-ŠVS cez Proforient – 30. apríl 2021,
  • NÚCEM cez školské informačné systémy a elektronickou poštou: výsledkové listy žiakov a škôl – 14. máj 2021.

INFORMÁCIE

• 02/68 260 310, 02/68 260 344